Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne (SKKT) nr 54 o nazwie „Meteor” należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Uczniowie naszej szkoły należący do tego koła, cenią sobie spacery i marsze na świeżym powietrzu wśród pięknej, polskiej przyrody. Ważną zaletą czynnego wypoczynku uprawianego bez względu na pogodę jest też poznawanie i zacieśnianie więzi koleżeńskich z innymi piechurami z grudziądzkich szkół.

Początek działalności SKKT – PTTK „Meteor” wiąże się z przełomem lat 1970 - 1980, kiedy dyrektorem szkoły była P. Maria Bozińska. Prace w kole wspomagali wtedy nauczyciele:  Panie: Regina Dubilis, Krystyna Stawecka, Halina Rulewska. Od 1988 r. do 2010 r. koło prowadziła P. Regina Dubilis i wtedy miało największą liczbę piechurów.

SKKT „Meteor” dzięki sobotnim rajdom pieszym zyskiwało punkty za liczbę uczniów uczestniczących w rajdach, jak również za udział w konkursach wiedzowych zaliczanych do corocznego Pucharu Komisji Turystyki Pieszej. Możemy się pochwalić zdobyciem wielu pucharów za lata 1989 – 2010 zajmując miejsca pierwsze i drugie na podium. W klasyfikacji ogólnej jesteśmy najlepszym i najaktywniejszym kołem turystycznym w rejonie.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zgłębiali tajniki wiedzy przygotowując się do konkursów odbywających się podczas różnych rajdów, takich jak: „Odzyskanie Niepodległości 1918 r.”, „Grudziądz Wolny”, „Pamięci Gen. Pruszyńskiego”, „Szlakiem Kopernika”, „Wiosna w przyrodzie”, „Święto Ziemniaka”, „Chrońmy przyrodę”.

Od 1999 r. z kołem zaczęła współpracować P. Ewa Umerska, wspomagana przez   Panie: Aleksandrę Tobolską, Justynę Jaworską i Aleksandrę Goździk. Warto też wspomnieć, że w miesiącu marcu nasza szkoła była organizatorem Rajdu Pieszego „Szlakiem Kopernika”
i „Powitanie Wiosny”, a w miesiącu maju „Przyjaciół Lasu”. W roku 2011 do współpracy z „Meteorem” przystąpiła P. Małgorzata Opas.

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w sobotnich marszach, które wspierają czynny wypoczynek, uczą szacunku do przyrody oraz wpływają korzystnie na zachowanie właściwych proporcji między zdrowym stylem życia a nudą .

Opracowała dnia 22.04.2012 r. Ewa Umerska