To miej na pilnej pieczy,

abyś czytał kiedy tylko możesz

(Mikołaj Rej)

Biblioteka szkolna im. Króla Maciusia I

Nasza biblioteka służy wszystkim uczniom, pracownikom szkoły oraz rodzicom. W bibliotece od 1989 roku pracuje nieprzerwanie Aleksandra Tobolska, ale przedtem pracowało w niej wiele innych pań bibliotekarek, np.: pani Barbara Tutlewska.

BIBLIOTEKA    SZKOLNA

im. Króla Maciusia I

czynna:

poniedziałek - 8.00-15.00

wtorek  -   8.00-12.30

środa 7.00-12.30 , 13.30-15.00

czwartek     -   8.00-15.00

piątek      -    8.00-12.30

W bibliotece możemy wypożyczać książki, czytać czasopisma, korzystać z komputerów.
Dysponujemy księgozbiorem ok. 11 tysięcy woluminów.

Są to baśnie, wierszyki, książki przyrodnicze, historyczne, przygodowe, obyczajowe

i popularnonaukowe.
Nasza biblioteka dysponuje kącikiem czytelniczym, w którym można czytać czasopisma, odrabiać lekcje.

Regulamin biblioteki:

1.      Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice

2.      W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków

3.      Czytelnicy przebywają w bibliotece wyłącznie w obecności bibliotekarza

4.      W wypożyczalni obowiązuje kolejność i porządek

5.      Plecaki zostawiamy w wyznaczonym miejscu

6.      Wykorzystane czasopismo odnosimy na miejsce a książki oddajemy bibliotekarzowi

7.      Nie kołyszemy się na krzesłach

8.      Z kącika czytelniczego można korzystać w czasie przerw

9.      Opuszczając bibliotekę należy pozostawić po sobie porządek

10.  Z kserokopiarki korzystają wyłącznie nauczyciele

11.  Ewentualne usterki należy zgłosić bibliotekarzowi

Regulamin ICIM (Szkolnego Centrum Multimedialnego):

1.      Opiekunem Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej jest Nauczyciel bibliotekarz

2.      Centrum służy uczniom jako źródło wiedzy i informacji

3.      Centrum jest czynne w godzinach pracy biblioteki

4.      Przed przystąpieniem do pracy należy wpisać się do zeszytu odwiedzin

5.      Jednorazowo z komputera można korzystać 45 min.

6.      Przy  jednym stanowisku pracuje jedna osoba

7.      Wszelkie usterki i nieprawidłowości zgłaszamy bibliotekarzowi

8.      Zabrania się samowolnego manipulowania sprzętem

Biblioteka to nie tylko książki, ale także imprezy i wydarzenia:

W czerwcu 2013, w naszej szkole odbyła się niecodzienna uroczystość. Otóż po 50-ciu latach spotkali się absolwenci, którzy ukończyli „Trójkę” w 1963 r. W tym czasie szkoła podstawowa kończyła się po siódmej klasie. W bibliotece zorganizowano wystawę książek z lat 1956-1963, czyli tych w których absolwenci uczęszczali do naszej szkoły. Na wystawce znalazły się również książki, które klasy 7a, 7b, 7c pozostawiły w prezencie dla szkoły: Prawda, jaki miły zwyczaj?

W październiku nasi uczniowie biorą udział w Międzyszkolnym Turnieju Bibliotecznym, który odbywa się w Szkole Podstawowej nr 7 na Osiedlu Strzemięcin z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. W roku szkolnym 2015/2016 w turnieju wzięło udział siedem szkół. Motywem przewodnim był Harry Potter.

Jak co roku, 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.
W tym dniu dzieci ( także z grup „0”) poznają historię tego sympatycznego Pluszaka.

Poznają Paddingtona, Colargola, Uszatka, Haribo, Kubusia Puchatka.

W styczniu uczniowie klas pierwszych są pasowani na czytelnika, tzn. że od tego dnia mogą wypożyczać książki na swoją kartę. Pierwszoklasiści poznają zasady obowiązujące w bibliotece.
Na pamiętkę tego spotkania uczniowie otrzymują zakładkę do książki.

W roku szkolnym 2015/2016 biblioteka wzbogaciła się o 200 pozycji. Nasza szkoła przystapiła do  rządowego programu: Książki naszych marzeń. Pozyskaliśmy fundusze na zakup najnowszych hitów wydawniczych ( Detektyw Pozytywka, Klub poszukiwaczy przygód, Miś Paddington, Świat Minecrafta i wiele, wiele innych). Godna polecenia książka to Rzeka czasu. Autorem jej jest grudziądzanin Kazimierz Trybulski. Książka opowiada o gimnazjalistkach, które przeniosły się w przeszłość i podróżują po Powiecie Grudziądzkim przed wiekami. To nie jedyne powieści o Grudziądzu jakie mamy w naszej bibliotece. Maria Rucińska, pisarka z Grudziądza napisała Portret Jadwiżki i Przygody Jana z Werden.

Popularyzacja wiedzy pedagogicznej wśród rodziców

Biblioteczka rodzica poleca:
  • Grudziądzki przewodnik dla rodzica. Lokalna sieć pomocy rodzinie
  • Moje dziecko – dobry uczeń
  • Rodniański J.: Jak się uczyć?
  • Pasek M.: Narkotyki? Na pewno nie moje dziecko!
  • Kasdepke G.: Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci

Drodzy Rodzice w bibliotece można jeszcze nabyć używane podręczniki do religii , k1 2, 3, 5 oraz plastykę kl. 6

Przypominamy o obowiązku obłożenia podręczników, które Państwa dzieci otrzymały ze szkoły.
Wrazie zgubienia bądź zniszczenia podręcznika należy za niego zapłacić.

Myśli o książce:

• Jeśli myślisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła(...), to niezawodny znak, że jesteś Mugolem
  • Książki to nie róże, dlatego nie szukaj najświeższych
  • Dom bez książek jest jak plaża bez słońca
  • Książki są wyborną rzeczą, tylko głupi temu przeczą
  • Dużo więcej niż w Internecie znajdziesz w bibliotece